Сгради в София, които са свързани с науката
Искам да ви покажа красотата на някои софийски сгради, които са дом на науката и образованието.
Ще започна разбира се със Софийския университет - най-старото и най-голямо висше училище в България. Централната част на сградата на СУ на стойност 6 млн. златни лева е построена с дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви, чиито скулптури красят нейната фасада. Първият ректор на Софийския университет е акад. Александър Теодоров-Балан.
През 1906 г. е проведен международен конкурс за сграда на Университета, спечелен от френския архитект Анри Бреасон. Ефорията по завещанието на братята Евлогий и Христо Георгиеви възлага на арх. Йордан Миланов да преработи проекта на Бреасон, независимо от несъгласието на университетските власти и на самия архитект Бреасон. На 30 юни 1924 г. основният камък на Ректората е положен западно от мястото на стария Моллов хан.
От лявата и дясната страна на парадното стълбище са поставени двете седящи бронзови фигури на дарителите на Университета – братята Евлогий и Христо Георгиеви от Карлово. Автор на скулптурите и на украсата на фасадите е Кирил Шиваров. Интериорът е в духа на възприетия бароков стил, но още по-изразителен и пищен. Видът на централното стълбище е в синхрон с теракотната мозайка на пода (от Чехословакия), с мраморните облицовки (от Италия), с пъстроцветните стъклописи на витражите (проф.И.Пенков, България и Ф. Майер, Мюнхен). Разрушените от бомбардировките през 1943–1944 г. стъклописи са възстановени от проф. Дечко Узунов (1983). Образите на светите братя Кирил и Методий, на св. Климент Охридски, отец Паисий, на княз Борис I и цар Симеон допълват в единна колоритна хармония архитектурната среда. Сградата и днес е една от най-красивите в София.
Тържественото освещаване се извършва на 16 декември 1934 г., когато представителят на Ефорията, министърът на просветата, проф. Янаки Моллов предава ключовете от сградата на Ректора на Университета проф. Васил Моллов. На 6 февруари 1935 г. Академичният съвет приема да се постави на централната университетска сграда надписът “Св. Климент Охридски”.
Сегашната сграда на Българската академия на науките (БАН) е строена през
1926-29 г. по проект на архитектурното бюро на арх. Йордан Йорданов и
арх. Сава Овчаров. Архитект Йордан Йорданов чертае проектите си в духа
на течението “осъвременен романтизъм”, така че тя да свърже хармонично
старото и новото крило на БАН и да отговаря на общия дух и стил на
архитектурната композиция, в която се включва и зданието на Народното
събрание. По време на строежа на сградата средствата не достигат и за да
бъде довършена сградата, 22-ма от членовете на БАН теглят лични кредити
от БНБ в размер на 3 млн. лв.
Главният вход към площада е акцентиран от
скулптурна група със символите на науката и изкуството, създадена от
скулптора Кирил Шиваров.
Национална художествена академия
Още през 1864 г. Николай Павлович
предлага да се създаде българско рисувално училище по подобие на
съществуващите тогава академии в Западна Европа. След Освобождението Константин Величков, Иван Мърквичка, Антон Митов и д-р Иван Шишманов подготвят и внасят законопроект за създаването му и на 14 октомври 1896 в София е открито Държавно рисувално училище (популярно като Рисувалното училище). Първите преподаватели в него са Иван Мърквичка – преподавател по живопис и директор на училището, Антон Митов.
Занятията се провеждат в частни квартири – наети са стаи на улиците
„Шести Септември” и „Аксаков”, след това на „Оборище” и „Сан Стефано”.
Сградата на училището на улица „Шипка“ 1 е завършена през 1907 година по проект на руския архитект Александър Смирнов.
Сградата Националната художествена академия и срещу нея сградата на Софийският университет. |
Коментари
Публикуване на коментар