Централната минерална баня София

Музей история на София- централна минерална баня



Построена е по проект на архитектите Петко Момчилов и Йордан Миланов през 1913 година на мястото на съществувала дотогава турска баня, която е разрушена. Изградена е в стил сецесион, но и с типични български, византийски и изобщо източноправославни орнаментални елементи, дело на художника Харалампи Тачев.

Англо-американските бомбардировки над София на 10 януари 1944 г. тежко удрят сградата и напълно унищожават южното крило, дебита на минералния извор също е засегнат, но по-късно банята е напълно възстановена.





Функционира до 1986 г., когато е затворена поради лошото ѝ състояние. Дълго време банята е в активна реконструкция за нуждите на Софийския исторически музей и за СПА център.


Постоянната експозиция на Музея за история на София, помещаваща се в едната половина от сградата на Централната минерална баня, е официално открита на 17 септември 2015 г. В края на 2016 г. от статута му на „общински културен институт“ музеят е реорганизиран в Регионален исторически музей – София.

Интериорът е запазен такъв какъвто е бил при функционирането на банята. Плочките на подовете са оригиналните. Стълбището също е запазено.
Има изградени и нови зали.



Във фондовете на музея се съхраняват над 120 000 исторически ценности, чрез които се представя историята на града. Сред тях са много документи, лични вещи и снимки на изтъкнати български държавници като Княз Александър, цар Фердинанд, Стефан Стамболов, Драган Цанков, Константин Стоилов и други; произведения на приложното изкуство с висока художествена и историческа стойности. 
Бюрото-подарък от Бисмарк на цар Фердинанд, английския часовник, дар от кралица Виктория; стилни мебели. 

Автомобилът на цар Фердинанд.

Стар трамвай и първото колело. 


„Златната каляска“ стил Луи ХVІ, за сватба та на цар Фердинанд и Царица Мария-Луиза


Има гостуващи експозиции. 



В момента са представени находки от Неолитно селище, наскоро открити в блозост до Слатинска река.

Друга експозиция представя българската шевица от софийския регион.

Приятно съм изненадана от представеното в музея. Много ми хсресаха малките филми, в които накратко се представят фактите, фрагменти от историята,  представени в съответната зала. Във всяка зала имаше такъв филм, съдържащ документални кадри и стари фотографии.

Коментари